surFer
Nie trać łownych przynęt !

Każdy z uwalniaczy jest w stanie (przy sprzyjających warunkach) pomóc w uwolnieniu przynęty, lecz ważnym jest, aby jego skuteczność nie była przypadkiem, lecz regułą.

Wyczepiacz waży ok. 100 gr. i jest to wystarczające. W dużej mierze jest wykonywany ręcznie. Posiadając ażurową budowę, dobrze porusza się w wodzie, dobrze dociera do przynęty i jest mało podatny na prąd wody. Mały ciężar jest szczególnie korzystny, podczas użytkowaniu przyrządu z brzegu, gdy cały zestaw (przynęta, żyłka, wyczepiacz) obciąża wędzisko. Zalecana linka, o2mm (kevlar, aramid lub pochodne, o wytrzymałości ok. 100 kG, zawiązana węzłem Trilene) pozwala na wodach stojących osiągać odległości ~ 30 m - wędziskiem 2,70m, wodach płynących wykorzystując nurt, znacznie więcej. Przy odległości >10m i zaczepie na małej głębokości, ciężki uwalniacz nie dotrze do przynęty, gdyż musiałby się przemieszczać do góry (ugięcie żyłki).

Zbrojenie wyczepiacza (przyrząd powinien być skierowany klinem ku przynęcie) - poprzez wsunięcie półpętli żyłki (plecionki), (może być skręcona) do centralnego otworu w korpusie i przeciągniecie pomiędzy zaciskami, do otworów skrajnych.

IMG11

Przyrząd posiada 7 stref uwalniających, zbijających lub zrywających przynętę z zaczepu.

IMG12

surFer dobrze porusza się wśród roślin, gałęzi - kształt czółenka. Ostry front pozwala na dobrą penetrację roślinności podwodnej, zatopionych gałęzi, kamieni. W przypadku, gdy pomiędzy zaczepem, a wędkarzem jest przeszkoda np. gałąź, która przy napinaniu żyłki amortyzuje, zaleca się poluzowanie żyłki, aby umożliwić przyrządowi szybsze jej ominięcie.


Wynikiem formy hydrodynamicznej, surFer niestandardowo zachowuje się w wodzie. Poruszając się ku przynęcie unosi się przód przyrządu, a tylko podczas ruchu powrotnego obraca się wokół żyłki (ok. 1/3obr. na odcinku 0,5m) i tylko podczas gwałtownego szarpnięcia. To zachowanie powoduje, ze przyrząd „kołysząc” się na żyłce, „szuka” miejsca do zaczepienia.

Strona: 1 2 3 4

Opis